#ماگتو_بیار

حدود سه سال شد که به عنوان عضوی از تیم اجرایی رویداد‌های مختلف حضور داشتم و تو برگزاری رویداد‌ها کمک کردم.

حضور تو تیم اجرایی و کمک کردن در کنار یه تیم تو موضوعات کوچیک و بزرگِ یه رویداد باعث میشه تجربه‌های خوبی به دست بیاری.

فقط یکی از چیزایی که تو رویداد‌ها اذیتم میکرد حجم زباله‌ی تولید شده در پایان رویدادها و همچنین مقدار غذای اضافی بود که همیشه دور ریخته میشد.

در یکی از رویداد‌ها تصمیم گرفتیم زباله‌ها رو تفکیک کنیم و من هم غذاهای اضافی رو به کمک بچه‌ها جمع میکردم و بعدش هم برای سگ‌ها و گربه‌های ولگرد می بردم.

یه روز دقت کردم و متوجه شدم واقعا در یک رویداد حجم زباله‌هایی که تولید میشه بسیار بالاست و میتونیم همین مقدار رو تصور کنیم برای تمامی رویداد‌هایی که روزانه در سطح کشور در شهر‌های مختلف ایران برگزار میشه که حجم زیاد این زباله‌ها ضروف یکبار مصرف و پلاستیک‌ها بودن.

یه سوال اینجا مطرح شد برام. چی میشه اگه آدمها زمانی که تو رویداد‌ها شرکت می کنن فقط لیوان یا ماگ شخصیشون رو همراهشون بیارن و از لیوان‌های یکبار مصرف پلاستیکی استفاده نکنن.

فرض کنیم یه رویداد سه روزه هست مثل استارتاپ ویکند که ۵۰ نفر شرکت کننده حضور دارن.

اگه به صورت میانگین هر شرکت کننده در روز دو لیوان یکبار مصرف استفاده کنه میشه روزی ۱۰۰ لیوان یکبار مصرف که در سه روز چیزی حدود ۳۰۰ تا فقط لیوان یکبار مصرف استفاده میشه. حالا شما تصور کن این فقط یک رویداد بوده. اگه حداقل هر روز یک رویداد در یکی از شهر‌های ایران برگزار بشه چه تعدای لیوان یکبار مصرف در حال استفاده شدنه که تنها با همراه داشتن یه لیوان شخصی از خونه یا سر کار میتونیم از این تعداد بالا و حجم زیاد زباله جلوگیری کنیم.

در کنارش همه‌ی ما یه سری علایق داریم که المان‌همون از اونا رو تو وسایل شخصیمون استفاده می کنیم.

مثل برنامه نویسی، علاقه به حیوون خونگی مثل سگ و گربه، طراحی تو زمینه‌های مختلف.

در وسایلی مثل استیکر‌های رو لپ تاپمون، پیکسل‌های رو کیفمون و یا حتی ماگ شخصیمون که روزانه ازشون استفاده می کنیم.

تو رویداد‌ها یه قسمت هست برای نتورکینگ یا همون شبکه‌سازی که برای افرادی که یه خورده خجالتین یا کسی رو تو رویداد‌ها نمیشناسن سخته که افراد مثل خودشون رو پیدا کنن و نتورکینگ کنن.

همراه داشتن لیوان شخصی باعث میشه آدم‌های مشابه همدیگه رو راحت‌تر پیدا کنن و نتورکینگ بهتری داشته باشن چون معمولا همه‌ی ما یه المانی از علایقمون رو لیوانمون هست.

اولین بار این کمپین رو در رویداد همفکر رشت اجرا کردیم و قبل رویداد تو پیج‌های سوشالش اعلام کردیم که ماگتون رو بیارین. حدود سه چهارم شرکت کننده ها لیوان شخصیشون رو همراه خودشون آوردن و نسبت به لیوان های یکبار مصرفِ استفاده شده در رویداد های قبلی همفکر، لیوان یکبار مصرف کمتری استفاده شد و خیلی ها از اینکه لیوان شخصی خودشون رو همراه داشتن لذت بیشتری از رویداد بردن.

دومین رویداد هکاتوریسم رشت بود که استقبال خوب از این قضیه انگیزه‌ی زیادی برای ادامه دادن کمپین بهم داد.در این رویداد ۲۵ نفر حضور داشتن که طبق آماری که خودم گرفتم ۲۲ نفر از ماگ شخصیشون استفاده کردن.

کم کم ماگتو بیار تو شهر‌های مختلف هم شناخته شد و رویداد‌های مختلف از کمپین حمایت کردن و در زمان کمی با استقبال خیلی خوبی مواجه شد.

رویداد بعدی که خودم به عنوان تیم اجرایی حضور داشتم فریلند بود که قبل از اینکه تو اینستاگرام و توییتر خود رویداد اعلام بشه افراد زیادی از شرکت‌کننده‌ها تو توییتر با استفاده از هشتگ #ماگتو_بیار به همدیگه اعلام کردن که ماگشون رو بیارن و از کمپین بدون اعلام ما حمایت کردن و این اتفاق خیلی زیاد باعث خوش‌حالیم شد.

در آخر صحبت‌هام ، من نه فعال محیط زیستم نه اطلاعات دقیق و کافی از این موارد و خطراتی که در محیط زیستمون در حال افتادنه دارم. تنها هدفم کوچیک ترین قدم در جهت تولید زباله‌ی کمتر و کمک به محیط زیست هست.

همیشه تغییرات بزرگ و مثبت از چیزای کوچیک و از خود ما شروع میشن. پس کافیه فقط از خودمون شروع کنیم.

پس اگه آدمی هستین که در رویداد‌های مختلف زیاد شرکت می کنه و یا کسی هستین که تو شهرتون رویداد برگزار میکنین کافیه ماگتون رو همراهتون ببرین و عکسش رو و تو شبکه‌های اجتماعیتون به اشتراک بزارین.

اگه دوس دارین از ماگتو بیار بدونین میتونین صفحه‌ی اینستاگرام یا توییترش رو دنبال کنین و یا هشتگ ‌‌#ماگتو_بیار رو در توییتر سرچ کنین.

اینجا هم تو یه ویدیو توضیح کوتاهی دادم که چرا #ماگتو_بیار؟؟؟؟

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *